Již tradičně se naše skautské středisko zúčastnilo Svojsíkova závodu. Letošní okresní kolo se konalo 17. – 18. 4. ve Vranicích. Celý závod se nesl v duchu starých legend a bájí. Hned poté, co jsme přijeli a ubytovali se, nás na slavnostním nástupu přivítal velitel pevnosti Fort Crow – hlavní rozhodčí závodu – a jeho klíčníci a nastínil nám, jak bude celý závod probíhat. Vlastní závod začínal až po obědě a my jsme měli do té doby čas na vyrábění různých drobnůstek. V modulu závod se měla prověřit nejen schopnost orientace v terénu, ale také zručnost a dovednosti jednotlivých členů, jako například fyzická zdatnost, manuální zručnost, znalost přírody, první pomoc, … Za každé úspěšně zvládnuté stanoviště jsme dostávali klíč a indicii. Ty nám sloužily k uhodnutí hesla, abychom se dostali přes věčně bdícího strážce pokladu až k truhle, odemkli ji a v daném čase nanosili co možná nejvíce pokladu.

Po skončení modulu závod jsme měli asi tři hodiny na to, abychom si odpočinuli. Přibližně v 19.00 hodin byl nástup, kde jsme se dozvěděli program na dalších osm hodin. Čekala nás totiž noční hra. Všichni jsme byli uvězněni v temné pevnosti Fort Crow a pokud jsme chtěli sebe a poklad zachránit, museli jsme najít cestu ven. Abychom tuto cestu našli snáze, měli jsme jako cestu orientační body majáky. Ty však svítily jen do určité doby. Dostali jsme mapu a GPS souřadnice 1. majáku, kam jsme se měli dostat nejpozději do 23.30 hodin. Na tomto stanovišti jsme dostali souřadnice dalšího majáku. Takto jsme měli projít čtyři majáky a vrátit se do 2.00 hodin. Pak už nás konečně čekal spacák a postel.

Ráno na slavnostní nástup přišel temný pán pevnosti Fort Crow, aby nám oznámil výsledky našeho snažení. Naše skautky (družina Lišek) se umístily na prvním místě a družina skautů (Bobři) na místě druhém. Tím pádem si naše středisko zajistilo postup do krajského kola.